Jdi na obsah Jdi na menu

Květná neděle: v 9 hodin křížová cesta, v 9.30 svěcení ratolestí, průvod a Mše sv. s pašijemi

Liturgie Květné neděle je důstojným a dojímavým vstupem do nejdramatičtějšího týdne církevního toku. Naši předkové v tomto čase odkládali práce svého zaměstnání, aby se zcela soustředili na prožívání klíčových událostí dějin spásy. Nosným sloupem tohoto rozjímání a bezprostřední přípravy na svaté triduum bude rozjímání nad zprávami o Pánově umučení podle sv. Marka a Lukáše v úterý a ve středu Svatého týdne. Nejsme nikdy schopni dobrat pravé hloubky tohoto nevýslovného tajemství, ačkoliv se nás tak bezprostředně týká.
 

O Květné neděli si připomínáme slavný vjezd Spasitele do Jeruzaléma. Obřady podle nového misálu z roku 1962 jsou proti původním ve své první části značně zjednodušeny a zkráceny. Stále však zůstávají dvě části: Svěcení, rozdávání ratolestí a průvod do chrámu. Druhou část tvoří mše svatá, při které se zpívá nebo čte zpráva o umučení Páně podle sepsání sv. Matouše. Svěcení ratolestí a průvod je oslavou Krista Krále. Tato část je plná slávy a radosti.