Jdi na obsah Jdi na menu

Mozartovo Requiem v sedmi městech

Měsíc listopad je již tradičně věnován vzpomínkám na všechny zemřelé. Je to ale také čas přemýšlení o svém vlastním životě, jeho smyslu, hodnotě a konečném určení. Proti dnes velmi rozšířenému modernímu mýtu o krutosti smrti, nesmyslnosti utrpení a těžkém odchodu z tohoto dočasného života stojí zpráva radosti a naděje, založená nejen na konkrétních faktech racionálního uvažování, ale také na svědectví mnohých pozůstalých, kteří doprovázení svých blízkých prožívají jako slavnost, kdy se jejich milovaní s důvěrou odevzdávají do všeobjímající Boží lásky a milosrdenství.

Toto téma se rozhodla uchopit a převést do hudební podoby Mozartova Requiem bezmála stovka mladých hudebníků z Třebíče, Telče, Náměště nad Oslavou a mnohých dalších míst. Výsledkem jejich důkladné a dlouhodobé přípravy bude celkem sedm koncertů, které zazní v šesti městech Vysočiny a derniéra pak v Brně.
Svoje síly spojily pěvecké sbory Santini z Telče, chrámový soubor JA.S z Náměště nad Oslavou, pěvecký sbor Notissima z Katolického gymnázia v Třebíči a třebíčský pěvecký sbor Coruscante, které dohromady utvořily kompaktní šedesátičlenný smíšený pěvecký sbor. Orchestr Cordial spolu s Cordial string quartet tvoří třicet hudebníků nejen z kraje Vysočina, ale také ze vzdálenějších míst. Blok nadšených muzikantů pak uzavírají skvělí sólisté, sbormistr a dirigent.
Záštitu nad celým projektem převzala občanská sdružení Cordial musica z Náměště nad Oslavou a Průvan z Telče. Organizační, technickou a hudební pomoc poskytuje o. s. Musica animata z Třebíče. Veškeré informace o tomto projektu najdete na stránkách www.santini-telc.cz.
Vstup na všechny koncerty je dobrovolný. Hudebníci, kteří mnohé náklady hradí ze svých vlastních zdrojů, však doufají ve vyrovnaný rozpočet. To je možné pouze za přispění posluchačů a sponzorů.
Dovolte mi, abych vás tímto pozval ke sdílení úchvatné Mozartovy hudby spolu se všemi, kteří ji pro vás připravili.
Mozartovo REQUIEM (KV 626) a další skladby zazní v těchto termínech:
·         Sobota 5. listopadu v 19 hod. v kostele sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
·         Neděle 6. listopadu v 15 hod. v kostele sv. Václava v Křižanově
·         Neděle 6. listopadu v 19 hod. v kostele sv. Jana Křtitele v Náměšti nad Oslavou
·         Neděle 13. listopadu v 15 hod. v kostele Jména Ježíš v Telči
·         Neděle 13. listopadu v 19 hod. v bazilice sv. Prokopa v Třebíči
·         Sobota 26. listopadu v 15 hod. v kostele Nanebevzetí P. Marie v Troubsku
·         Sobota 26. listopadu v 19 hod. v kostele Nanebevzetí P. Marie v Brně („U Jezuitů“)
 
Ing. Karel Tomek, dirigent