Jdi na obsah Jdi na menu

Oslavy nejznámějšího Čecha - barokní Navalis i slavnostní bohoslužby v Třebíči a ve Slavicích

navalis2014.jpgSvatojánské slavnosti NAVALIS jsou oslavou nejznámějšího českého světce sv. Jana Nepomuckého, patrona kněží, zpovědníků, lodníků, vorařů a mlynářů. Konají se vždy v předvečer jeho svátku - 16. května.

V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show. K vidění bylo velké množství atrakcí.

Na tradici barokních slavností se navázalo v roce 2009 obnovenými Svatojánskými slavnostmi. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají již svůj pevný scénář – slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem. Každý ročník pak bývá doplněn o další speciální akce – koncerty, nešpory, gondoliéry, regaty dračích lodí a mnohé další.

sv-jan-nepomucky-0054.jpgVelký zájem o obnovené Svatojánské slavnosti NAVALIS svědčí nejen o oblíbenosti světce, ale též o a atraktivnosti slavností v dnešní době.

Více informací najdete zde.

V naší farnosti oslavíme sv. Jana Nepomuckého v pátek 16. 5. v klášteře - na oltáři sv. Jana bude v 18 hod. sloužena slavná Mše sv. v té formě, jak ji sloužil sám sv. Jan Nepomucký, tedy podle původního římského misálu. V neděli 18. 5. v 11.15 hod. bude poutní Mše sv. v kapli sv. Jana Nepomuckého ve Slavicích.

Foto dole: oltář v kostele Proměnění Pána Krista připravený k sloužení slavné Mše sv.