Jdi na obsah Jdi na menu

News

Příspěvky

Obdrželi jsme nové nabídky na propachtování farních pozemků

Farnost Horní Újezd obdržela k 31. březnu 7 různých nabídek na propachtování níže uvedených pozemků v KÚ Horní Újezd. Od 1. října 2016 byste na nich mohli hospodařit. V článku je seznam pozemků a také nabídek, které jsme k dnešnímu dni obdrželi. Pokud máte zájem na těchto pozemcích (nebo jen na některých z nich) hospodařit, ozvěte se nám co nejdříve. Jestliže jste nám svoji nabídku již zaslali, ale přejete si ji změnit, rovněž to neodkládejte. 

Napište nám nejlépe do konce března, jakou výši pachtu (včetně daně) byste nám mohli nabídnout a jak dlouhá by podle Vás měla být výpovědní lhůta. Výhodou pro vás bude, pokud přiložíte i stručný popis toho, jakým způsobem byste na pozemcích chtěli hospodařit (jaké plodiny zamýšlíte pěstovat, jak budete půdu hnojit, v jaké míře hodláte používat pesticidy atd.).

Nabídky, které jsme obdrželi po 31. březnu a jejich průběžné hodnocení najdete zde.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Cestování Třebíč - Horní Újezd

stop.jpgNa naši farnost se obrátilo několik věřících s prosbou o kontakt na ty, kdo na Velký pátek a Bílou sobotu pojedou do Újezda svým vozem a mohli by někoho svézt. Máte-li tuto možnost, informujte, prosíme, zdejšího duchovního správce nejlépe formou sms na tel. č. 731 076 000. Máte-li opačný problém a také řešíte, jak se v tyto dny do/z Újezda dostat, napište nám také. Pokusíme se pro Vás nějaké řešení nalézt.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Na věčnost odešel někdejší duchovní správce Horního Újezda P. Sporer

p-antonin-sporer.jpgV sobotu 12. března 2016 zemřel v Masarykově nemocnici v Jilemnici ThDr. Antonín Sporer, osobní arciděkan, farář ve Vysokém nad Jizerou.

P. Antonín Sporer se narodil 7. května 1940 v Malackách na Slovensku, kněžské svěcení přijal 21. prosince 1965 v Praze.
 

Svou kněžskou službu vykonával v Moravských Budějovicích, Žďáru nad Sázavou, Radostíně nad Oslavou, Horních Borech, Rokytnici nad Rokytnou, Kloboukách u Brna, Brně - Komárově, Ústí nad Labem, Zvoli nad Pernštejnem, Rozsochách a Vysokém nad Jizerou. Seminaristy vyučoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

První vrácené pozemky již byly zapsány na list vlastnictví

Naše farnost už má na svém Seznamu nemovitostí LV č. 178 pro katastrální území Horní Újezd u Třebíče [644528] zapsané první vrácené pozemky. Seznam všech parcel patřících naší farnosti je zde:

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Podle papeže Františka a patriarchy Kirilla je obnova křesťanské víry v Rusku nevídaná

papez-patriarcha.jpg"Děkujeme Bohu za nevídanou obnovu křesťanské víry, ke které nyní dochází v Rusku a v mnoha zemích východní Evropy, kde desítky let vládly atheistické režimy", prohlásili společně papež František a patriarcha Moskvy a celé Rusi Kirill. Úplný text jejich prohlášení najdete zde.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Tomáš Holub bude novým plzeňským biskupem

holub.jpgSvatý stolec oznámil, že papež František přijal abdikaci plzeňského biskupa mons. Františka Radkovského z důvodu dovršení kanonického věku. Jeho nástupcem papež jmenoval mons. Tomáše Holuba, současného sekretáře České biskupské

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Farnosti se vrátí první pozemky

320-2.jpgVe čtvrtek 19. listopadu schválil Státní pozemkový úřad dohodu uzavřenou mezi Českou republikou a farností Horní Újezd o vrácení některých pozemků, které naše farnost před komunistickým pučem vlastnila a které sloužily k zajištění jejího financování. Začátkem prosince 2015 se do vlastnictví farnosti vrátí tyto parcely v k. ú. H. Újezd

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News | Fotografie: Vrácené pozemky

Arcibiskup Lefebvre varoval Francii už 14. listopadu 1989

ml-portret.jpgKrvavé masakry desítek nevinných lidí, výbuchy bomb uprostřed poklidných měst... Už to není realita pouze jakýchsi vzdálených světů, ale po teroristických útocích v New Yorku, Londýně, Madridu a Paříži je to už realita našeho světa, našich zemí. Politici už zase přispěchali se srdceryvnými kondolencemi a my jsme si už zvykli, že po nich stejně nebudou následovat žádné konkrétní činy k zajištění naší bezpečnosti.

 

Největší starostí evropských politiků je, aby na území EU nevstoupil nikdo z ruských politiků či podnikatelů, kterým to Brusel zakázal kvůli tomu, že si naprostá většina obyvatel Krymu odhlasovala jeho znovupřipojení k Rusku. Velmi mnoho energie věnují také tomu, aby v zemích EU byli umlčeni ti, kdo vytrvale brání tradiční hodnoty, na nichž evropská civilizace vyrostla.

 

V této souvislosti je velmi zajímavá tisková konference, která se uskutečnila na den přesně před šestadvaceti lety a na níž arcibiskup Lefebvre varoval před těmi, kdo zabíjejí ve jménu islámu a myslí si při tom, že pomáhají sobě i zabitým.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Uzavírky v Újezdě skončily

imag0684-25.jpgV pátek 30. října byla dokončena oprava průtahu obcí Horní Újezd a ve 20 hodin skončily všechny uzavírky. Do kostela, na hřbitov i na faru se nyní dostanete opět bez omezení. Těšíme se na Vaši návštěvu!

:-)
 

Foto: Odstraňování bariér ze silnice 36072 po její rekonstrukci

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Pozor, do kostela sv. apoštolů Petra a Pavla se nyní dostanete od Mikulovic i Výčap - Šebkovic

imag0631.jpgV Horním Újezdě v těchto dnech probíhá rekonstrukce průtahu obcí. Z tohoto důvodu je od 31. 8. uzavřena silnice od Kojetic. Do Horního Újezda se tak dostanete přes Mikulovice nebo Výčapy - Šebkovice - Vacenovice

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Na věčnost odešel Josef Vlček

vlcek-josef.jpgKomunisté jej na smrt odsoudili už před 65-ti lety. Pán života a smrti si až nyní povolal služebníka, který strávil 10 let v komunistickém žaláři, po roce 1990 obnovil činnost Matice cyrilometodějské a velmi horlivě  podporovat tradiční katolickou Mši svatou všech věků. Vydal o ní několik knih, včetně v mnoha kostelích dodnes používané brožury "O Mši svaté". Obdržel několik vyznamenání. Mezi nimi i rytířský řád sv. papeže Silvestra  a řád Tomáše G. Masaryka II. třídy z rukou presidenta České republiky

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Ostatky P. Josefa Toufara nalezeny

toufar-josef.jpgTělesné ostatky vyzdvižené loni z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích skutečně patří umučenému knězi P. Josefu Toufarovi. Pohřeb se uskuteční 12. července v Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde P. Josef působil před zatčením. O výsledcích výzkumu informoval soudní znalec z oboru forenzní genetiky Tomáš Pexa. Kosterní pozůstatky, které odborníci zkoumali, byly

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Arcibiskup Graubner: Bezbřehé přijímání lidí jiné kultury musí znamenat konec té dosavadní. Zastavme imigraci!

arcibiskupgraubner.jpgOlomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner poskytl rozhovor Parlamentním listům. Vyjádřil se v něm pro zastavení přílivu migrantů i proti vnucování demokracie jiným zemím.

V rozhovoru mj. řekl: "Je třeba rozlišovat uprchlíky, kteří byli vyhnáni z domova a jde jim o život, pak ty, kteří jdou za lepším blahobytem, případně ty, kteří jsou politickými vyslanci s úkolem rozšířit řady a pak i politický vliv muslimů v Evropě. Těm prvním je třeba pomoci ve všech demokratických zemích, Česko nevyjímaje. Ti druzí, i kdyby byli přiděleni do méně bohatých zemí EU, se postupně přesunou do zemí s nejvyšší životní úrovní a nejštědřejším systémem sociální podpory. Ti třetí by měli být odmítáni všude, protože jsou nebezpeční pro demokracii. Ti mají ovšem zájem přednostně o ty země, kde je jich už víc a mají naději na politický vliv. Vážně se ptám, jestli nejsou vysíláni od stratégů velké politiky jako váleční pěšáci, jako trójský kůň."

Celý rozhovor najdete zde.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Knihu Corpus Christi přeložil P. Filip M. Antonín Stajner "očima"

cch.jpgNa trhu se nedávno objevila velmi zajímavá kniha biskupa Athanasia Schneidera Corpus Christi. Tu do češtiny přeložil P. Filip Stajner, S. T. L., III. OP, který ale dokáže hýbat pouze očima a některými mimickými svaly. Vidí, slyší a myslí, funkční jsou i vnitřní orgány, ale to je všechno.
 

Kněz Filip Stajner onemocněl vzácnou chorobou ALS, na kterou nedávno zemřel Stanislav Gross. Přestože lékaři několikrát Stajnerovi předpověděli brzkou smrt, žije s nemocí už 15 let.
 

V nevelké místnosti jsou slyšet tiché periodické zvuky dýchacího přístroje. Z nehybného těla hledí pronikavé hnědé oči. Nahrazují mu hlasivky. Otec Stajner se sám nenadechne ani nedokáže polykat. Trpí bolestmi. Jídlo přijímá sondou do žaludku a dýchá pomocí plicního ventilátoru. „Kdybych si myslel, že jsem tady náhodou, že pocházím z opice a můj život nemá vyšší určení, dávno bych

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Zjevení Neposkvrněné Panny Marie v Lurdech

lurdynoc.jpgSvátek Zjevení Panny Marie v Lurdech, který slavíme 11. února, je příležitostí k zamyšlení nad tajemstvím bolesti a také k tomu, aby se všechna naše společenství stávaly vnímavější k nemocným bratřím a sestrám. V tento den se věřící vždy soustředili s úctou a vděčností na dobrotivou a milosrdnou Matku, Neposkvrněnou Pannu, která svým zjevením přesvědčivě projevila svoji vpravdě mateřskou a nedostižnou péči o celé churavějící lidstvo. Její lurdské poselství je více než stručné a přece nadmíru výmluvné.

Panna Maria nám především nám dala najevo, jak je jí milé, že jí Církev, jejímž je obrazem, přiznala oficiálně slavný titul bez poskvrny počaté: „Jsem Neposkvrněné Početí!" Tomu také odpovídají původní liturgické

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Na věčnost odešel jihlavský děkan P. Pavel Horký

p-horky.jpgV pondělí 5. ledna 2015 zemřel P. Mgr. Pavel Horký, farář ve Stonařově, Vílanci a Pavlově a děkan jihlavský.

Rozloučíme se s ním v pondělí 12. ledna 2015 v 15 hodin ve farním kostele sv. Václava ve Stonařově, pohřben bude po mši svaté v úterý 13. ledna 2015 v 10 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně-Zábrdovicích do hrobu rodičů na Ústředním hřbitově v Brně.

Domine Iesu Christe, Rex gloriae     
Libera animas omnium fidelium defunctorum     
De poenis inferni et de profundo lacu     
    
Libera eas de ore leonis     
Ne absorbeat eas tartarus     
Ne cadant in obscurum     
    
Sed signifer sanctus Michael     
Repraesentet eas in lucem sanctam     
Quam olim Abrahae promisisti     
Et semini eius.    

* * *

Pane Ježíši Kriste, Králi slávy,
Vysvoboď duše všech věřících zemřelých
Od útrap pekla a od hluboké propasti,
      
Vysvoboď je z tlamy lví,
Aby jich nepohltila pekelná hlubina,
Aby neupadly do temnosti,
      
Nýbrž ať korouhevník, svatý Michael,
Uvede je do svatého světla,
Které jsi kdysi přislíbil Abrahámovi,
A potomstvu jeho.

Mše sv. Requiem, Offertorium

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Na věčnost odešel P. Jan Chromeček, dlouholetý duchovní správce Svatého Hostýna

chromecek_jan.jpgVe věku 82 let zemřel ve čtvrtek 4. prosince 2014 v kroměřížské nemocnici P. Jan Chromeček, SJ, dlouholetý duchovní správce Svatého Hostýna. Rozloučení se zesnulým se uskuteční v pátek 12. prosince od 14.00 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně a poté bude jeho tělo uloženo na místním hřbitově.

P. Jan Chromeček se narodil 27. července 1932 v Brně. Po maturitě na místním biskupském gymnáziu roku 1949 vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova na Velehradě, kde v roce 1950 zažil zrušení řádu komunistickým režimem.

Po internaci v Bohosudově dokončil noviciát již tajně v Brně. Pracoval jako konstruktér až do roku 1959, kdy byl zatčen a uvězněn. Po amnestii v roce 1960 byl propuštěn a poté pracoval jako dělník u zedníků a pokrývačů.

Po soukromém studiu filozofie a teologie byl v roce 1968 tajně vysvěcen na kněze. Díky politickému uvolnění během pražského jara mohl

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Nová doména farnosti Horní Újezd: farnosthu.cz

V těchto dnech dochází k rozdělení internetových stránek, které dosud společně sloužily farnostem Třebíč - Jejkov a Horní Újezd u Třebíče. To se nyní mění a dosavadní stránky dostupné z domény "jejkov.cz" budou dostupné z nové domény, kterou bude používat újezdská farnost. Pro zapamatování je velmi jednuchá: "farnosthu.cz".

Už nyní se těšíme na Vaši návštěvu!
:-)

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Změny v ustanovení kněží

Farář ve farnosti Třebíč - zámek P. Jakub Holík byl s platností od 15. 10. 2014 ustanoven navíc excurrendo administrátorem ve farnosti Třebíč - Jejkov.  P. Vojtěch Loub, farní vikář ve farnosti Třebíč - zámek a spirituál Katolického gymnázia Třebíč byl s platností od 15. 10. 2014 ustanoven navíc farním vikářem ve farnosti Třebíč - Jejkov.

P. Vlastimil Protivínský, farář ve farnosti Třebíč - Jejkov, který tuto farnost fakticky převzal 15. října 2007, tak v této službě končí na den přesně po sedmi letech. S platností od 15. 10. 2014 byl ustanoven farářem ve farnosti Horní Újezd u Třebíče. Poslední Mši svatou v této bývalé kapucínské farnosti bude sloužit v den památky sv. papeže a mučedníka Kalista I. v úterý 14. října v 18.00 hodin.
 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Upozornění na nekalé obchodní praktiky

Některé společnosti se snaží získat nové klienty ne zcela poctivým způsobem.

Pomáhá jim přitom nový občanský zákoník, jehož § 1725 stanoví, že „smlouva je uzavřena, jakmile si strany ujednaly její obsah“.

Smlouva může být uzavřena ústně a to i prostřednictvím komunikace na dálku. Některé společnosti této skutečnosti zneužívají: lidem zavolají a během telefonického rozhovoru, jehož záznam pořizují, nahrají souhlasné „ano“; z toho pak dovozují, že smlouva byla uzavřena, ačkoliv dotazovaný se domníval, že mu bude předložena písemná nabídka či písemný návrh smlouvy, který si bude moci řádně prostudovat a teprve pak se definitivně rozhodnout. Společnost však může mít v obchodních podmínkách ustanovení, že „smlouva je uzavřena prostřednictvím zaznamenaného hlasového souhlasu“.

Kromě toho se objevují případy, že obchodní společnost hlasový záznam střihem zmanipuluje. Pokud si oslovený člověk sám hovor nenahrál, nemá žádnou možnost dokázat, že s takovou společností žádný obchod neuzavřel.

Jaká je obrana?

1. Nejlepší, nejjednodušší a nejsnadnější je hovor ihned odmítnout. Je třeba zvolit jasnou a ráznou formulaci, např.: „PO TELEFONU SE

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News