Jdi na obsah Jdi na menu

News

Příspěvky

Výuka náboženství ve školním roce 2014-15

V tomto školním roce bude náboženství pro děti z vesnic naší farnosti vyučováno na ZŠ Výčapy vždy v úterý ve 12.30 hodin a to pro 1.-5. třídu.


 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Před 100 lety začala první světová válka. Requiem za oběti bude v sobotu 26. 7. v 17 hod.

1-svetova-valka-01.jpg28. července 1914 Rakousko-Uhersko oficiálně vyhlásilo válku Srbsku. Historický sled událostí, politické tlaky, smutné události v císařské rodině a další a další vlivy otevřely konflikt, jaký dosud svět nezažil. A to nejen na rovině ztrát na lidských životech, ale také na rovině duchovního zlomu v myšlení lidí. Objevitelské devatenácté století, které vlilo naději v pokrok, se zhroutilo pod strašlivým zážitkem deseti milionů mrtvých, naprosté bezúctě k lidskému jedinci, zážitkům bezvýchodné situace... Technika a vývoj svět nezachránily

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Před 100 lety byl zavražděn arcivévoda Ferdinand

arcivevoda-ferdinand_a_zofie.jpgDne 28. června si připomínáme 100. výročí atentátu na následníka trůnu arcivévodu Ferdinanda (18. 12. 1863 – 28. 6. 1914) a jeho choť Žofii (1. 3. 1868 – 28. 6. 1914). Toho dne roku 1914 se František Ferdinand se svým doprovodem vydal na cestu vlakem z lázní Ilidža do Sarajeva. Na sarajevském nádraží byli očekáváni guvernérem Oskarem Potiorekem a pro Ferdinandovu družinu zde bylo připraveno celkem šest vozů. Kvůli nedorozumění do prvního vozu omylem nastoupili tři místní policisté spolu s vedoucím bezpečnostní služby. Členové služby, kteří měli svého vedoucího doprovázet, nastoupili až do jednoho ze zadních vozů. Do druhého automobilu v pořadí nastoupili sarajevský primátor a ředitel sarajevského policejního oddělení. Třetím automobilem v koloně byl sportovní Gräf & Stift se staženou střechou

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Prázdninový pobyt pro mladé

klaster-nr.jpgKněžské bratrstvo svatého Petra (FSSP),  Orel župa Svatováclavská se sídlem v Kladně a Una Voce Česká Republika nabízí o prázdninách možnost mladým (od 17-ti let) i starším prohloubit svou víru v tradičním katolickém duchu. Zváni jsou také všichni ti, kdo upřímně hledají Boha.
Akce bude probíhat v prostředí premonstrátského kláštera v Nové Říši od 26. do 31.srpna 2014. Začátek bude v úterý 26. srpna odpoledne, ukončení v neděli 31. srpna po dopolední Mši svaté.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Letní tábor pro děti

532px-coat_of_arms_of_fssp.jpgKněžské bratrstvo svatého Petra (FSSP), Orel župa Svatováclavská se sídlem v Kladně a Katolická farní kolatura Štětí nad Labem připravili pro děti z katolických rodin letní tábor, kde děti mají možnost prožít týden na faře, spolu s knězem a bohoslovci FSSP.

Letos pořádáme tábory pro:
    mladší děti  (7-12 let) od 13. – 19. července 2014
    mládež  (13-17 let) od  20. – 26. července 2014

Tábory se uskuteční na faře ve Štětí a jeho okolí. Ubytování je zajištěno faře, děti budou

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Biskup Jiří Paďour odchází z úřadu kvůli nemoci

padour.jpgTiskové středisko Svatého stolce dnes oznámilo, že papež František přijal rezignaci českobudějovického biskupa Jiřího Paďoura. Sedmdesátiletý biskup požádal o odchod ze služby ze zdravotních důvodů, jak to v druhém paragrafu kánonu 401 předvídá Kodex kanonického práva.

Jiří Paďour se narodil v roce 1943 ve Vraclavi, v okrese Ústí nad Orlicí. V mládí vystudoval herectví na pražské DAMU a po absolutoriu v roce 1960 získal angažmá v Divadle Na zábradlí. V roce 1970 se rozhodl vstoupit do semináře. Po vysvěcení na kněze v roce 1975 působil jako kaplan v Mariánských Lázních a dvou okolních farnostech. V červenci 1977 ztratil tzv. „státní souhlas“ a o rok později vstoupil tajně do kapucínského řádu.

Od roku 1978 byl neoficiálním sekretářem kardinála Františka Tomáška, po odmítnutí spolupráce s StB byl však v roce 1979 z funkce sekretáře propuštěn. Věčné řeholní sliby složil tajně v prosinci 1983. Po revoluci byl zvolen provinciálem kapucínského řádu. V roce 1997 přijal ve svatovítské katedrále v Praze biskupské svěcení z rukou pražského arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka. Od roku 2002 stojí v čele českobudějovické diecéze.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Před rokem opustil Petrův stolec Benedikt XVI.

ppbenediktxvi.jpg„Buona notte e grazie a voi tutti.“ – Dobrou noc a děkuji vám všem. Právě před jedním rokem zazněla tato poslední slova minulého pontifikátu. Poté se Benedikt XVI. obrátil a opustil balkón Apoštolského paláce v Castel Gandolfu. Jak se emeritnímu papeži vede dvanáct měsíců po jeho abdikaci, Vatikánskému rozhlasu vyprávěl jeho osobní sekretář, arcibiskup Georg Gänswein.

“Daří se mu dobře! Je dobré mysli, je v pokoji sám se sebou a s Bohem“.

A odpovídá na dopisy, poznamenává dále prefekt Papežského domu...

“Od abdikace přicházejí haldy a pytle dopisů. Od volby papeže Františka to díky Bohu trochu ustalo, ale půl roku na to začalo – řečeno hudebním jazykem – nové crescendo. Přicházejí dopisy ze státního sekretariátu, mým prostřednictvím nebo přímo do kláštera Mater Ecclesiae. Někdy mám dojem, že pošta nebere konce...Lidé především vyjadřují svou vděčnost. Kromě děkovných dopisů prosí o modlitbu a o setkání – ale Svatý otec samozřejmě nemůže vyhovět všem žádostem o setkání,

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Varhany hrají! Deo gratias!

imag4609.jpgNaše chrámy  ovládla  o svátcích Kristova narození velká radost. Bůh se stal člověkem, abychom skrze Něj mohli získat věčný život. To je každý rok dostatečný důvod k tomu, abychom spolu s anděly také my zpívali Gloria in excelsis Deo! Tato radost však byla v kostele Proměnění Páně v Třebíči ještě umocněna tím, že právě na Štědrý den, jen několik hodin před svatým večerem Narození Páně se podařilo po několika desetiletích opět zprovoznit jejkovské varhany.

 

Po příchodu do kostela na "půlnoční" Mši svatou si někteří všimli, že v kapli sv. Barbory za varhanním provizoriem nesedí žádný varhaník. Někdo se možná i obával, že tyto Vánoce budou zcela bez varhan. Vysvětlení však přišlo záhy, když

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Jejkova se restituce netýkají - prosím, pomáhejte nám i nadále

4016.jpgFarnost Třebíč - Jejkov bude stále závislá na solidaritě jiných farností a darech sponzorů a dobrodinců. V často skloňovaných církevních restitucích naše farnost nedostane ani korunu náhrad a ani jeden metr čtvereční jakéhokoli pozemku. V praxi to znamená, že i nadále budeme zcela odkázáni na Vaši pomoc. Prosíme, zachovejte nám svoji přízeň i v následujících letech.

Budeme vděčni za jakýkoli dar poskytnutý při sbírce v kostele nebo poukázaný bezhotovostně na náš účet č. 235 450 516 /0300, vedený u Poštovní spořitelny (ČSOB, a. s.).

Náš účet nemá žádné předčíslí; jeho IBAN je CZ97 0300 0000 0002 3545 0516.

Za všechny dobrodince je v naší farnosti pravidelně sloužena Mše svatá. Každému dárci patří velké díky a upřímné "Pán Bůh zaplať"!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Kniha Výklad nejdražší oběti Mše svaté a Katolický kalendář 2014 od 22. 11. v prodeji

kalendar2014.jpgNenechte si ujít unikátní kalendář, jaký nikde jinde nenajdete, ani opětovně vydanou knihu, kterou by ve své knihovně měl mít každý křesťan:

Katolický kalendář 2014

Jedná se o nástěnný rodinný kalendář, který obsahuje svátky dle římského misálu sv. Pia V. (opětovně vydaného v r. 1962) se zohledněním místních svátků našich diecézí. Ke každému měsíci je přiřazen tematický poučný či inspirativní text a barevný obrázek. V kalendáři jsou graficky odlišeny postní dny, zasvěcené a doporučené svátky, dny pracovního klidu v České republice, změny času atd. Letošní vydání je specifické zaměřením na Vyšebrodský klášter a také Syllabus Pia XI., od jehož vydání v roce 2014 uplyne 150 let. Jeden kalendář stojí 90 Kč, při zakoupení 2 a více ks je cena 70 Kč/ks.
 

vyklad-nejdrazsi-obeti.jpgVýklad nejdražší oběti Mše svaté

Knihu napsal ctih. Martin z Kochemu, kapucín, který v 18. století patřil k vůbec nejvydávanějším autorům ve střední Evropě. Publikace (352 stran černobíle, barevná obálka) je přepisem vydání z roku 1931. Kniha stojí 195 Kč; při zakoupení 2 a více knih pak 150 Kč/ks.
 

Kalendář i novou knihu si od pátku 22. 11. můžete zakoupit také ve farnosti Třebíč - Jejkov a Horní Újezd. Výtěžek z prodeje bude použit na opravu našich chrámů Proměnění Páně a sv. apoštolů Petra a Pavla.


Oba tituly si také můžete objednat na stránkách Krása liturgie zde.

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Pozor, dlouho očekávaný okamžik je tady!

imag4507.jpgKorpus nového hracího stolu opravených varhan ve čtvrtek 14. listopadu v pořádku dorazil na Jejkov a ještě téhož dne jsme jej za pomoci několika dobrovolníků vyzdvihli na kůr. Instalace stolu a odzkoušení celého systému bude trvat asi dva týdny. Pokud vše proběhne hladce, tato 16 měsíců trvající oprava tím bude - Bohu díky - zakončena.

 

Naše starosti však ještě nekončí - k úhradě všech faktur nám nyní schází cca 450 tis. Kč. Farnost Třebíč - Jejkov vás proto i nadále prosí o modlitbu a finanční pomoc. Přispět můžete např. už tuto neděli v 7.30, 9.00 i v 17.00 hod. do sbírky. Upřímné "Pán Bůh zaplať" vám všem!

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Kostel sv. apoštolů Petra a Pavla hlásí: Hotovo!

imag4500.jpgJedna z největších rekonstrukcí v dějinách kostela sv. Petra a Pavla v Horním Újezdě je u konce. Na věži byly namontovány nové okenice a byl propojen hromosvod. Oficiální předání stavby proběhne ve středu 20. 11. 2013. Velké díky patří Pánu Bohu za ochranu a požehnání (vždyť většina prací se prováděla ve velkých výškách a přesto se nikomu nic nestalo) a také Vám všem, dobrodincům naší farnosti za Vaši pomoc a podporu!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Charita organizuje pomoc pro Filípíny

logo_charita.jpg

Vítr o síle více než 200 kilometrů v hodině a vlny ve výšce pěti metrů si podle svědectví již vyžádaly přes deset tisíc obětí na životech a způsobily rozsáhlé škody. Lze předpokládat, že jakmile se záchranné týmy dostanou na zasažená území, počet obětí i majetkové škody budou ještě vyšší.

Charita Česká republika se ve spolupráci s Charitou Filipíny a dalšími členy Caritas Internationalis zapojí do pomoci zasaženým lidem. Charita ČR v této chvíli uvolnila ze svého krizového fondu částku 250 000 Kč

Otevřela také sbírku Charita pro Filipíny, kam lze posílat finanční dary - číslo bankovního účtu je 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 133.

Dárcovská SMS

Pomoc v zahraničí lze podpořit také zasláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS CHARITASVET na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč. Charita ČR obdrží 27 Kč. Službu zajišťuje Fórum dárců.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Informace pro provozovatele bezdrátových telekomunikačních zařízení

Pozor, termín zapravování nových okenic byl stanoven na pondělí 11. 11. v 8.00 hod. Ještě jednou tedy prosíme o Vaši součinnost. Děkujeme.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Kdy je kněz vázán zpovědním tajemstvím? Vždy!

V sobotu 19. 10. 2013 v pořadu ČT 24 Hyde Park Civilizace vystoupil kněz Marek „Orko“ Vácha a mj. odpovídal na dotaz ohledně zachovávání zpovědního tajemství.
(Záznam lze dohledat na stránkách České televize zde, otázka byla položena po 19. minutě.)

 

Divák mu položil dotaz, jak by se on jako zpovědník zachoval v situaci, kdy by se ve zpovědi dozvěděl o tom, že kajícník spáchal nějaký kriminální čin (či ho případně připravuje nebo hodlá opakovat). P. Vácha odpověděl: „je přece samozřejmé a nezbytné, že

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Na věčnost odešel P. František Kozár

p-kozar-fr.jpg„Ke komu se utečem, v žalosti a bolu svém, ne-li k tobě milostná – Matko Sedmibolestná!“  Tuto a ještě množství dalších podobných vět adresovaných Božské rodičce Panně Marii, pronášel v průběhu času svého pozemského putování člověk, který se stal věrným služebníkem Církve svaté, nehynoucím mariánským ctitelem, duchovním otcem, pevným obráncem katolické víry a přítelem, strýčkem, ne-li přímo v jistém smyslu dědečkem mnoha dětských duší a těch, kteří byli katolické víry vyznavači a ctitelé. Řeč nemůže být o nikom jiném než o pateru Františku Kozárovi, moravském knězi, držiteli fakulty východního biritualismu (oprávnění sloužit východní liturgii byzantského obřadu), kterého si ve čtvrtek 3. 10. 2013 po několikaletém boji s těžkou nemocí povolal k sobě Ten, který je nejvýš spravedlivý, milosrdný, shovívavý a plný lásky.

Kdo byl vlastně otec František? Mnozí obyčejní lidé jej měli v paměti jako

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

Chcete řídit školu? Přihlaste se do konce října!

bigybrno.jpgBiskupství brněnské vyhlašuje výběrové řízení na obsazení místa ředitele těchto škol:
· Biskupské gymnázium Brno,
· Katolické gymnázium Třebíč,
· Církevní domov mládeže Petrinum v Brně,
· Křesťanská základní škola Jihlava,
· Střední odborná škola sociální u Matky Boží Jihlava.
Předpoklady uchazeče a další podrobnosti najdete zde. Nástup do funkce je k 1. 7. 2014, funkční období trvá 6 let. Termín uzávěrky přihlášek je 31. 10. 2013.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

HÚ: konečně vymalováno! Přijďte, prosím, pomoci stěhovat

imag4182m.jpgKostel sv. apoštolů Petra a Pavla je konečně vymalován! Většina lavic však zůstala na hromadě v presbytáři. Kostel je tedy pro bohoslužebné účely v tuto chvíli nepoužitelný. Přijďte nám, prosím, pomoci dnes, t. j. 16. 8. v 16 hod. přestěhovat lavice zpět na svá místa. V sobotu 17. 8. od 9 hod se bude konat úklid kostela. Také zde bude třeba několika šikovných rukou. Kbelík a hadr si prosím vezměte s sebou.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News

V kostele se finišuje, na věži se začíná

imag4144.jpgStavební práce v interiéru kostela sv. apoštolů Petra a Pavla se už konečně chýlí ke zdárnému závěru. Dá-li Pán, výmalba bude dokončena ještě tento týden, tedy do 17. 8. Velké, asi dvouměsíční zpoždění bylo způsobeno enormě vysokou vlhkostí zdí. Intenzivním větráním ve dne a prací vysoušečů v noci se podařilo omítky vysušit do té míry, aby bylo možné začít malovat.

 

Práce na věži kostela však teprve začínají. Lešení je vystavěno až k vrcholu věže. Z něj budou vyměněny všechny tašky, opraveny klempířské prvky a poškozená omítka. Věž pak bude olíčena nátěrem, který ji bude lépe chránit před povětrnostními vlivy.

 

Nejnovější fotografie najdete v galerii.

 

Prosíme, pomozte nám tuto opravu kostela (největší za posledních 100 let) dokončit. Bankovní spojení farnosti Horní Újezd u Třebíče je 160 631 565/0300; účet je veden u Poštovní spořitelny, a.s. Pán Bůh Vám to oplať!

 
Celý příspěvek

O další krůček blíže cíli

imag4052.jpg

Jejkovské varhany v pátek 2. srpna L. P. 2013: O další krůček blíže cíli... Díky Bohu a díky vám všem, kdo nám jakkoli pomáháte!

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: News