Jdi na obsah Jdi na menu

Benedikt XVI.: Po Druhém vatikánském koncilu nenastala jiná církev

Velmi zajímavou katechezi pronesl Svatý otec Benedikt XVI. při generální audienci ve středu 10. 3. v aule Pavla VI. Věnoval se učení svatého Bonaventury. Mimo jiné v ní řekl:

„Opera Christi non deficient, sed proficiunt“ – díla Kristova nezaostávají, neubývají, ale nesou plody, rozvíjejí se, říká světec v listě De tribus quaestionibus. Takto svatý Bonaventura výslovně formuluje ideu rozvoje, pokroku, což je novinka v porovnání s církevními otci a s velkou částí jeho současníků. Kristus pro svatého Bonaventuru už není – jako pro církevní otce – jenom cílem, ale i středem dějin. Kristem dějiny nekončí, ale začíná nové období. Další důsledek je následující: až do té doby dominovala idea, že církevní otcové jsou absolutním vrcholem teologie a všechny následující generace mohou být jenom jejich učednice. Také svatý Bonaventura uznává otce jednou provždy za učitele, ale fenomén svatého Františka mu dává jistotu, že bohatství Kristova slova je nevyčerpatelné a že i v nových generacích se mohou objevit nová světla. Jedinečnost Krista zaručuje také novost a obnovu ve všech dějinných obdobích.

PLNÉ ZNĚNÍ KATECHEZE Benedikta XVI. je na stránkách české sekce Radia Vaticana.