Jdi na obsah Jdi na menu

Děkovná pouť do Říma 9.-11. 11. 2010

V těchto dnech (26. – 28. 9. 2009) je to přesně rok, kdy nás poprvé navštívil papež Benedikt XVI. Jak je v církvi tradicí, jako projev vděčnosti vyhlašují biskupové Čech, Moravy a Slezska Národní pouť do Říma ve dnech 9. - 11. 11. 2010.

Program Svatého otce v České republice byl velmi bohatý a jeho návštěva měla široký dopad na naši společnost, jak o tom hovořil pražský arcibiskup a předseda ČBK Dominik Duka během plenárního zasedání ČBK na začátku letošního července na Velehradě.

“Jestliže celá evropská kultura byla hluboce formována křesťanským dědictvím, platí to obzvláště pro české země, neboť tím, že se nacházejí v srdci evropského kontinentu – byly místem setkávání různých národů, tradic a kultur. Nelze popřít, že to, co někdy bylo příčinou třenic, se dlouhodobě ukázalo jako plodné setkání.

Odtud pramení rozhodující role českých zemí v intelektuálních, kulturních a náboženských dějinách Evropy: občas byly bitevním polem, častěji však mostem,” uvedl Svatý otec v prvním projevu na ruzyňském letišti těsně po příletu 26. září 2009 a na témže místě se loučil 28. září slovy: “Ve chvíli slavnostního rozloučení vám chci vyjádřit své poděkování za štědrou pohostinnost, které se mi dostalo během krátkého pobytu v této nádherné zemi.”

Nyní budeme mít možnost vyjádřit papeži vděčnost za jeho návštěvu, vykonat děkovnou pouť do Říma, srdce katolické církve.

Zahájení Národní pouti v Římě bude v úterý 9. listopadu v bazilice Santa Maria Maggiore v 15.00 hodin, kde bude po modlitbě svatého růžence slavena mše svatá.

Příležitost poděkovat Svatému otci budou mít poutníci z České republiky 10. listopadu při pravidelné středeční generální audienci na Svatopetrském náměstí, která začíná
v 10 hod. Téhož dne odpoledne budou biskupové ČR společně slavit Mši svatou v 15 hod. v bazilice sv. Petra.

Ve čtvrtek 11. listopadu se poutníci společně setkají v bazilice sv. Jana v Lateránu při Mši svaté v 10.30 hodin a národní pouť bude ukončena ve 12.30 hodin modlitbou Anděl Páně a Te Deum.