Jdi na obsah Jdi na menu

Historie NOCI KOSTELŮ

V roce 2005 proběhla první Noc kostelů ve Vídni, během čtyř let se spontánně rozšířila do celého Rakouska. (V Rakousku proběhne letošní pátý ročník akce Lange Nacht der Kirchen - Dlouhá noc kostelů v pátek 5. června 2009. Otevřeno zde bude již více než 700 kostelů ve městech i na venkově a pro návštěvníky je zde připraveno na 3000 programů. Informace o rakouské Lange Nacht der Kirchen včetně přehledu programů jednotlivých kostelů naleznete na stránkách www.langenachtderkirchen.at.

V úzké spolupráci a s využitím zkušeností vídeňského týmu připravili brněnští organizátoři tento projekt pro jihomoravskou metropoli, postupně se k němu připojila Třebíč a po ní i další místa v brněnské a plzeňské diecézi.

Noc kostelů v Brně a Třebíči zahájí patnáctiminutové vyzvánění zvonů (cca od 17.45 do 18.00 hodin), aby pozvaly návštěvníky a zájemce do otevřených kostelů

Podle informace jednoho z duchovních, nabídnou některé sbory svá modlitební místa jako prostor ke ztišení a k modlitbě až do čtvrté hodiny ranní.

Brněnští organizátoři předpokládají, že také v naší republice by se akce mohla v příštích letech ještě více rozšířit do dalších měst a krajů. Podle dostupných informací uvažují o své účasti příští rok i některé diecéze na Slovensku. V menším rozsahu Noc kostelů proběhla již v Německu a Slovinsku, takže do budoucna není vyloučeno, že dojde k propojení termínů a ke konání evropské Noci kostelů.

Informace o Noci kostelů jsou na www.nockostelu.cz.

Projekt je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj a Jihomoravským krajem prostřednictvím ROP JV.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář